Post Jobs

Co je životní styl LOHAS

Tento pojem není v naší republice moc známý, na rozdíl např. od Ameriky, kde tímto životním stylem žije spousta lidí. Co si pod pojmem „žijeme LOHAS“ (životní styl zdraví a udržitelnosti) vlastně máme představit?
Vyznavači tohoto životního stylu si neodepřou hovězí steak, ale pokud jim ho nabídnete, budou chtít ujištění, že kráva pocházela z biologického zemědělství, pokud si budou kupovat kávu nebo banány, musí si být jistí, že pěstitelé např. v Africe za svou práci dostali řádně zaplaceno, a také, že při tom nepracovaly děti. Vyznávají přírodu, takže u jejich domků najdete pouze dřevěný zahradní nábytek, nedivte se, pokud budou mít PŘÍRODNÍ dřevěný nábytek i uvnitř svých příbytků, v Americe utratí příznivci životního stylu LOHAS za šetrné spotřebiče, nábytek, módu z přírodních zdrojů a ekoturistiku.
odpočinek v kytičkách
Lidé žijící LOHAS hledají zodpovědné způsoby jak žít eticky a ekologicky s ohledem na zdraví i trvale udržitelný život. Mezi hodnoty spadající do LOHAS patří zdraví, životní prostředí, spravedlivá společnost, osobní rozvoj a další. Neznamená to jen klasické vyznávání bio potravin, ale také energeticky šetrná elektronika, vozidla na alternativní pohon a snižování emisí, využívání přírodní, alternativní a preventivní medicíny.
Pro někoho na první dojem tento životní styl může působit jako snobský přístup, ale je to spíš tak, že LOHAS  hledí na přání konzumenta, ale respektuje také životní i sociální prostředí. U nás tento životní styl zatím, na rozdíl od bohatších zemí, moc rozšířený není, ale je to jen otázkou času, kdy na něj dojde pořádně i u nás.
třídírna odpadu
Životní styl LOHAS  přispívá k rozvoji společnosti i podnikání, můžeme mu přičíst např. rozmach solárních a hybridních technologií, výrobků osobní hygieny na přírodní bázi, větší spotřebu bio potravin a také ekoturismu, na druhou stranu je u LOHAS za ekologické stavby, energeticky úsporné spotřebiče, hybridní auta nebo elektromobily, biokosmetiku, prací prášky bez fosfátů vidět kvalita, což se ale samozřejmě odráží na cenách.
Je to ale každého volba, zda žít životem, jakým žijeme dnes, nebo nejen šetřit přírodu, ale také využívat jejích zdrojů ve svůj prospěch, být spravedliví, změnit prostě své spotřebitelské priority.