Post Jobs

Krása, která nezanikne

Pokud si někdo v dřívějších dobách pořídil do svého obydlí tapisérii, mohlo ho k tomu vést několik důvodů. Dříve totiž tato textilie měla kromě dekorační a estetické funkce i funkci tepelnou, akustickou, nebo se s ní dala i rozdělit žádoucím způsobem místnost. Dnes už zastává spíše úkol pouze estetický. Zejména, pokud se jedná o tapisérie, které jsou vyrobeny v renomovaných dílnách a jsou tedy přímo uměleckými díly.

tapisérie

  • Tato díla se většinou zhotovují přímo na zakázku, jelikož jsou určena přímo do konkrétního interiéru.

Techniky zůstávají stále rukodělné. Jednou z nich je středověká technika útkového rypsu na horizontálních nebo vertikálních stavech. Zde se dá použít takzvané melírování. Což znamená ruční tkaní útkovým materiálem, který je složený z několika barevných nití. Dosáhne se tím jemných přechodů mezi jednotlivými barevnými odstíny. Výsledná tapisérie vypadá jako pastelový obraz.

Pouze originály

Další možností, která se při výrobě gobelínů nabízí, je ruční tkaní hladkých kilimových koberců rypsovou technikou. Tato metoda se používá na výrobu koberců podle výtvarných návrhů a designů. Každý výtvor je tedy naprostý originál a nikdy se nesetkáte s dvěma stejnými díly. Tyto gobelíny se tkají na horizontálních nebo vertikálních stavech.

  • Pokud se jedná o jednodušší designy, pak je možné použít techniku ručního vázání koberců na vertikálních stavech bez mechanického přírazu.

gobelín

Jako na zámku

Gobelíny byly vždy součástí hradních a zámeckých interiérů, kterým dodávaly nejen punc vznešenosti, ale také chladným stěnám vtiskly útulnost. Zejména v dobách novověku, kdy už šlechtická sídla nebyla jen na obranu proti nepříteli.

  • Na těchto uměleckých dílech bývají většinou zpodobněni majitelé panství nebo nějaká důležitá událost, která má s vládnoucím rodem něco společného.
  • Výjimkou není ani náboženský motiv.