Post Jobs

Zero waste. Současný trend nebo nutná budoucnost?

Mnozí bloggeři v současnosti šíří osvětu o zero waste. Omezují zbytečný odpad. Dávají sbohem plastu a vrací se ke sklu nebo látce. Všechno to vypadá na první pohled trochu komicky. Mnohdy i jako krok zpět. Ale není tomu tak. Je to nejspíše krok kupředu a je jen na nás, jestli se touto cestou vydáme a přestaneme zatěžovat životní prostředí.

plastové šálky

Základy nákupů potravin v režii zero waste

· Přestaňte používat igelitky

U pokladny v supermarketu zásadně odmítněte igelitovou a papírovou tašku. Mějte svou. Vyberte si buď látkovou, klasickou síťovku, nebo třeba nějaký košík.

· Nepoužívejte ani igelitové sáčky

I sáčky na zeleninu, ovoce a pečivo mohou být látkové.

· Pokuste se omezit další obaly

Nepodporujte svou koupí výrobky zabalené v mnoha obalech. Nakupujte na tržištích. Místo pytlíkových čajů, kupujte sypané. Šunku si nechte navážit namísto trvanlivé v plastu.
ochrana přírody

· Mějte vlastní nádoby na pití

Je zbytečné vyhazovat mraky plastových láhví s vodou. Mějte svou vlastní láhev a tu si načepujte. V kavárně vám uvaří kávu s sebou i do vašeho oblíbeného cestovního hrníčku, tak proč jí pít z plastikového?

Základy nákupů drogerie v režii zero waste

· Kosmetiku kupujte ve skle nebo v papíru

Sprchové gely nahraďte klasickými mýdly v tuhé formě. Krémy se snažte nakupovat ve skle.

· Omezte věci jednorázové spotřeby

Určitě nemusíte využívat jednorázové žiletky. Bez papírových kapesníků se dá jistě lehce přežít, existují látkové, pamatujete? Jste-li žena, vyzkoušejte menstruační kalíšek. Odlíčit se můžete i látkovým odličovacím tampónem. Máte-li miminko, tak jej zkuste přebalovat do látkových plen, ideálně bez využití vlhčených ubrousků. Za jedno přebalovací období ušetříte podle statistik neuvěřitelnou 1 tunu odpadu.

· Kartáček na zuby vyhoďte na kompost

Plastový kartáček by bohužel putoval na skládku směsného odpadu, protože jej recyklovat většinou nelze. Recyklovatelný bambusový kartáček můžete s klidem odhodit na kompost.